למרקר או לא למרקר?

שיתוף

לשימוש במרקר לצורכי למידה, יש השפעה נמוכה, אבל פוטנציאל גדול.

הדגשת טקסט בצבע ("מירקור" מלשון "מרקר"), היא טכניקה פשוטה למדי בזמן למידה שמטרתה לאפשר מעבר מהיר על טקסטים באופן שיגרום ל"אפקט הבידוד", בו חלקים מסוימים של התוכן מקבלים יותר תשומת לב בגלל שהם מודגשים.

האם השיטה הזו משיגה את מטרתה?

למרות שמירקור של טקסט מושך את תשומת הלב של הלומד, מחקרים מצאו חסרונות רבים בשימוש בטכניקה זו.

כמו בכל כלי או אסטרטגיה, האפקטיביות תלויה בשאלה האם השתמשנו בכלי כהלכה.

האתגר בעת מירקור טקסט, הוא שהלומדים צריכים להחליט כמה טקסט הם מדגישים ואילו חלקים להדגיש. כאן מתחילות הבעיות…

הנה 4 בעיות ו- 4 פתרונות שיהפכו את המירקור לפעולה עם משמעות חזקה יותר ואת התוכן לזכיר יותר.

הבעיות:
1. הלומדים נוטים להדגיש יותר מדי טקסט, שגורם להם לא לחשוב יותר מדי על מה הם ממרקרים. הם פשוט ממשיכים למרקר ולמרקר. כתוצאה מכך אנחנו מאבדים את "אפקט הבידוד" שרצינו להשיג, כי הטקסט המודגש כבר לא מבודד, יש יותר דובים מאשר יער.

2. מירקור עובד טוב יותר כאשר ללומדים יש ידע קודם על הנושא. כאשר אין ידע מוקדם קשה יותר להחליט מהו התוכן החשוב למירקור ומה לא ולכן אין אפקטיביות לפעולה.

3. לומדים שעוברים על הטקסט שוב לאחר שמורקר נוטים לעבור על הטקסט מהר מדי, תוך התמקדות רק בחלקים המודגשים. כתוצאה מכך, הם מפספסים את הקשר בין חלקי הטקסט ואת הלוגיקה של הטקסט.

4. מירקור יוצר אשליה של למידה ("מירקרתי את מה שאני צריך וכך למדתי"), אך המירקור עצמו לא נחשב לעיבוד משמעותי של הטקסט.

אז מה עושים עם המרקר? איך אפשר להרוויח את הפוטנציאל של בידוד טקסט והדגשתו לטובת שיפור הזכרון של החומר?

הפתרונות:
1. הדריכו את הלומדים שלכם להבחין בין עיקר וטפל, בין מוץ לתבן. כאשר מאמנים את הלומדים לברר מהו המידע החשוב ומהן מילות המפתח בטקסט, יש סיכוי טוב יותר שימרקרו באופן חכם שיסייע להם בלמידה.

2. אמנו את הלומדים למרקר את הכמות הנכונה של הטקסט. לומדים יזכרו טוב יותר אם תבקשו מהם למרקר רק משפט אחד בכל פסקה במקום כמויות גדולות של טקסט.

3. בקשו מהלומדים למרקר רק לאחר שקראו את הטקסט פעם אחת ולא תוך כדי הפעם הראשונה שלו. לאחר קריאה ראשונה, פעולת המירקור היא משמעותית יותר כי הלומדים יכולים לאתר מה חשוב ביתר קלות וגם למצוא קשרים בין חלקי הטקסט.

4. שלבו עוד אסטרטגיות למידה יחד עם פעולת המירקור. למשל, לאחר שהטקסט מורקר בקשו מהלומדים לעבור רק על הטקסטים המודגשים ולהגיד מה כתוב שבשאר הפסקה. כך, משתמשים הלומדים בטקסט המבודד כרמז שגורם להם לשלוף את כל החומר שסובב אותו.

עונת המבחנים מתקרבת, לפחות באקדמיה. אז מה השורה התחתונה?

המרקר הוא צבעוני, נוצץ וקל לשימוש. לא בכדי מיליוני סטודנטים בעולם "ממרקרים את עצמם לדעת", אך ברוב המצבים מדובר בפעולה לא אפקטיבית, בעיקר ללומדים חדשים.

כדי להרוויח למידה אפקטיבית, צריך למרקר באופן שגורם לנו לחשוב על עיקר וטפל בטקסט ובאמת לעבד אותו באופן שההדגשה תהיה פעולה משמעותית יותר ולכן זכירה יותר.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x