האם הגיע הזמן להיפרד מה-Flash?

שיתוף

המאמר הזה בא לתת מענה לשאלות שמגיעות אלינו לאחרונה מצד מפתחי למידה ומנהלים בתחום, שאלות שמתעוררות בתגובה לאחד הדיונים היותר יצריים שמסעירים כיום את הרשת – 
Flash vs HTML5
.

האמת HTML5 היה די אנונימי ולא ממש עניין את הגולש או מפתח הלמידה הממוצע, עד שסטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל (Apple) התחיל לדחוף אותו קדימה בכל הכוח, ולא פחות חשוב – להתלכלך על פלאש מעל כל במה אפשרית (למשל כאן וכאן ), מה שכמובן עורר תגובות מנומסות מצד אדובי וקצת פחות מנומסות מאחרים.

אם לתמצת את טענותיו של ג'ובס, הפלאש היא טכנולוגיה ישנה, זוללת משאבים וגורמת צרות שונות למחשבים שלנו (או האיי-פאד, איי-פון וכל מני שדברים אחרים שמתחילים באיי). עד עכשיו סטיב לא אמר כלום, פשוט כי לא היה תחליף, אבל עכשיו כבר יש תחליף, ניחשתם נכון – HTML5. בחור נמרץ כמו סטיב לא מסתפק בדיבורים, וכדי שלא להשאיר ספק ברצינות כוונותיו התקבלה ההחלטה שתידלקה את הוויכוח – האיי-פאד והאיי-פון, שתי הלחמניות החמות של עולם הגאדג'טים האלקטרוניים, פשוט אינם תומכים בפלאש. במילים אחרות – אם אתם רוצים שמשתמשי מוצרי אפל יגיעו לאתר שלכם, ומדובר בים של משתמשים, תפסיקו להשתמש בפלאש ותעברו ל-HTML5. כמובן שקיים וויכוח סוער לגבי טענותיו של ג'ובס, אחרי הכל העולם כולו משתמש יפה בפלאש אז לטעון פתאום שהיא כל כך גרועה? מעורר שאלות לכל הפחות. מעבר לעניין המקצועי שעליו ניתן להתווכח, מדובר כמובן גם בכסף גדול, שאדובי, יצרנית פלאש, תפסיד אם העולם יעזוב את הפלאש, וגם כסף שאפל עשויה להרוויח, ויש אומרים שזו הסיבה האמתית למחלוקת.

עד כאן הקטע הצהוב של המאמר, עכשיו לשאלה שמעניינת אותנו כמקצועני הדרכה ולמידה, שמשתמשים בפלאש ותוצריו ככלי מרכזי לבניית אפליקציות ווב בכלל וכלי הדרכה מתוקשבים בפרט – האם צריך להיפרד מהפלאש?

נתחיל בכמה מילים על HTML5 – מה זה בכלל? רובנו מכירים את HTML בתור הסטנדרט העולמי לבניית עמודי אינטרנט, שפת HTML פותחה בתחילת שנות ה-90 ומאז מתפתחת ומגרסא לגרסא מציעה יותר יכולות. אבל גם הגרסא הכי מפותחת של HTML, לא מאפשרת לייצר עמודי אינטרנט עשירים וממש מעניינים. בשביל ליצור עמוד עם גרפיקה ברמה גבוהה, אינטראקטיביות, הצגת וידאו וכו', לא מספיקHTML – חייבים להשתמש ב"תוספים". והתוסף הנפוץ ביותר בעולם, ולמעשה היחיד שכמעט כל גולש שמע עליו – פלאש (ולמדקדקים – Flash Player).
אנחנו כמובן מכירים את הפלאש, אם כפלטפורמת פיתוח של לומדות פלאש ייחודיות ואם כתוצר של מחוללים (Authoring Tools) כמו קפטיבייט או ארטיקולייט ולכן רק טבעי שתתעורר השאלה – האם בשלה השעה לוותר על הפלאש ולעבור לפתח לומדות ב-HTML5 ?
התשובה לטעמי היא לא, או לפחות עדיין לא, וזו כנראה תישאר התשובה בשנתיים הקרובות. שתי סיבות עיקריות:

  1. התקן אינו בשל עדיין וייקח לו זמן להגיע לבשלות. למעשה כיום HTML5 הוא עדיין בגדר טיוטה
    (draft), נכון לעכשיו הוא צפוי להשקה מלאה ב-2012, יש בו "אזורים" יותר בשלים, אפילו מוכנים לעבודה, בעיקר במה שקשור לגרפיקה ווידאו, אבל גם לא מעט אזורים מאוד לא בשלים.
  2. הדפדפנים של רוב הלקוחות שלנו לא תומכים HTML5, וזה לא צפוי להשתנות בקרוב. הדפדפנים של היום מתחילים להכניס תמיכה חלקית בתקן HTML5 אבל כאמור התקן עצמו עוד לא מגובש כך שקצת קשה לבנות תמיכה מלאה בו (בואו נהיה ריאליים – יש לנו לא מעט לקוחות ענקיים עם אקספלורר 6 בתור סטנדרט…). למעשה תוסף הפלאש (Flash Player) כל כך נפוץ בעולם שבשנים הקרובות יש הרבה יותר סיכוי שלמשתמש הארגוני יהיה מותקן התוסף מאשר שיהיה לו דפדפן תומך HTML5.

מסיבות אלו, ואחרות, סביר להניח שבשנים הקרובות נראה את התקן החדש כובש שטחים ברשת, לעיתים על חשבון פלאש (תחום הזרמת וידאו, שנשלט על ידי פלאש, נראה כיעד אפשרי ראשון לכיבוש על ידי HTML5), אבל אפשרות של ניצחון מוחץ על לא נראית סבירה. ולמי שכבר רוצה לטעום קצת HTML5, מוזמנים להציץ לתיבת התצוגה של אפל. תמצאו שם דוגמאות חביבות, רק שימו לב שרוב הסיכויים שהדפדפן שלכם לא יציג אותן היטב. אז תתקינו ספארי. של אפל אלא מי? אין, גאון שיווק הסטיב ג'ובס הזה…

x