סקרנות- הדור הבא

שיתוף

סקרנות- הדור הבא
כיצד תשפיע הבינה המלאכותית על הסקרנות ועל החיפוש ברשת

עד לא מזמן, כשהיינו סקרנים, נכנסו לגוגל או למערכת חיפוש אחרת, אבל מה שקיבלנו היה עמוד של תוצאות, חלקן של מפרסמים מסחריים. לרוב סרקנו את עמוד התוצאות הראשון ונכנסו לאחת התוצאות.

חקר נוסף כבר דרש מאמץ שהיה לעיתים קצת מעבר לגבולות הסקרנות שלנו ונשארנו עם מענה חלקי לחיפוש שלנו.

בחיפוש ה"ישן", לא היה קשר בין התשובות השונות, הן לא כללו התייחסות לרקע או לידע המוקדם שלנו, לא יכולנו לשאול שאלות המשך ולא היה הקשר רחב לסיבה שרצינו לבדוק משהו מלכתחילה.

זו היתה חוויה מצוינת ולא ראינו סיבה להתלונן… עד לפני 4 חודשים.

החיפוש החדש בעידן הבינה המלאכותית, מנסח מחדש מהי סקרנות ואיך אפשר לממש אותה ביתר קלות.

מומחה הלמידה אליוט מאסי מסביר שהחיפוש החדש בעידן ה- AI מאפשר להרחיב או לתחום את השאלה ("תוכל לתת את התשובה הזו רק עבור איזור מסויים, או תקופה מסויימת"), להציג את התשובה בצורה שתהיה לנו הכי נגישה ושימושית (הצג את התשובה כטבלה, תרשים, עזר עבודה, מאמר קצר ואפילו שיר), וככל שנאמן אותו היטב, הוא יתאים את התשובה שלו לתפקיד שלנו ולידע שכבר יש לנו.

בכך יהפוך החיפוש השטוח והפשוט, לסוג של "מורה פרטי" (tutor) שיתאים את תוצאות החיפוש כמו כפפה ליד.

כך שאם עד עכשיו הסקרנות שלנו גרמה לנו לשאול שאלות בגוגל אבל לעצור די מוקדם את החיפוש, כעת נוכל לממש את הסקרנות באופן מקיף ועמוק יותר, ללא מאמץ ובצורה שתהיה דומה מאוד לשיח עם בן אנוש.

פעמים רבות מה שחוסם את הסקרנות שלנו, זה המאמץ הנדרש כדי לבוא על סיפוקנו, ונראה שהסקרנות שלנו לדברים חדשים תגדל כי נדע שאפשר לממש אותה ביתר קלות.

ביל גייטס העריך לאחרונה שבתוך פחות משנתיים יוכלו ילדים ללמוד כך לקרוא ולכתוב ומאסי מעריך שעובדות ועובדים בסביבת העבודה יוכלו לפתח את עצמם מקצועית הן בתוכן פנים ארגוני והן בתוכן חיצוני באופן שיהפוך אותם למקצועיים יותר בצורה מהירה ומדויקת.

החיפוש לא יהיה בהכרח באמצעות שימוש בכתיבת טקסט (שיש בו משהו קצת מנוכר) אלא גם בדיבור חופשי ובאמצעות סרטוני וידאו שיופקו מתוך הטקסט, תוך בירור של מה סיקרן עמיתים שלנו באותו תחום.

נראה שהחיפוש, הסקרנות ותהליכי הלמידה שלנו בעידן החדש עומדים בפני מהפך בלתי נתפס.

כעת מה שעלינו לעשות זה להתיידד, לחקור, להתנסות ולראות איך הטכנולוגיות החדשות מסייעות לנו לממש את הסקרנות הטבעית שלנו וללמוד טוב יותר.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x