אומנות הדחיפה הקלה (nudge) -  כיצד תזכורות והנעות קטנות גורמות לנו ללמוד טוב יותר?  

שיתוף

אומנות הדחיפה הקלה (nudge) –  כיצד תזכורות והנעות קטנות גורמות לנו ללמוד טוב יותר?

 

בעולם היברידי שמוצף בתוכן, הרבה מעבר לקיבולת שלם, ה- nudge הוא אחת הדרכים להניע אותנו לפעולה, זאת באמצעות תזכורות ו"דחיפות קלות".

כך למשל, הנחת פירות במיקום זמין ובולט בקפיטריה מעודדות אותנו לצורך מזון בריא יותר, וסמס יום לפני תור לרופא יגדיל את הסיכוי שנגיע למפגש.

בהקשרים של למידה, הדחיפות הקלות האלו יכולות לשמור על ההתמדה שלנו בתהליך. כך למשל, עידוד באמצעות סמס להשתמש בשירותי חונכות יעלה את השימוש בשירות כזה לסטודנטים ויוכל לסייע במניעת נשירתם.

ההשפעה של תזכורות והנעות כאלו הוכח בכמה מחקרים שעוסקים בעיצוב התנהגות, אך כמעט ולא נחקר בהקשרים של למידה, ולא תמיד הוכח שמדובר בשיטה אפקטיבית לאורך זמן.

מחקר שפורסם לפני כחודש על ידי קבוצת חוקרות מאוניברסיטת דרום קווינסלנד באוסטרליה התמקד בתהליכי למידה וזיהה לומדים שמגלים מעורבות נמוכה בתהליך ועלולים לא להשלים אותו בהצלחה.

החוקרות עקבו אחר כ- 1,500 לומדים במגוון עולמות תוכן (מדעים, הנדסה, רוח, סיעוד, חשבונאות ועוד) והראה ש"טירגוט" של אלו שזקוקים לדחיפה והפצה של 2 תזכורות מותאמות אישית למצבם הביא לעלייה של כ-  20% בשימוש בתכנים ובכך החזיר את הלומדות והלומדים בחזרה על מסלול הלמידה.

המחקר הוכיח שניתוח נתונים על התקדמות של לומדות ולומדים המשולב בתזכורות מותאמות המעודדות ללמוד וממליצות מה לבצע, מהווה אסטרטגיה מבטיחה להניע ללמידה ולהבטיח השלמה אפקטיבית של התהליך.

כך לדוגמה יכולה להראות תזכורת ידידותית שקל וזול להפיץ ובכך להניע לומדת או לומד שהתחילו ללמוד בקורס כלשהו בשבוע הראשון אבל לא עמדו בקצב ככל שהקורס התקדם:

"הי, רק רצינו לראות איך עברו השבועות הראשונים של הקורס שלך. שמנו לב שלמרות שאנחנו כבר בשבוע שלישי, טרם הספקת להשלים את החידון של סוף השבוע הראשון.
השבוע אנחנו מתקדמים לתוכן חדש שמתבסס על החידון הזה. ביצוע שלו לא רק יבנה את המקצועיות שלך אלא גם יאפשר לך להתמודד עם המשימה של שבוע הבא.
חשוב לדעת שאנחנו כאן לתמוך בך לשיחה או פגישה כדי לסייע לך לחזור למסלול".

נראה שהשימוש בטכניקות כאלו, שהן זולות להפצה, מבוססות על מידע ומאפשרות התאמה אישית, ומנוסחות באופן ידידותי ולא מתנשא, יכולות להוות דרך מצוינת לסייע בתהליכי למידה היברידיים שבהם קשה לנו יותר לשמור על מסגרת ולעמוד באבני דרך ובדד-ליינים.

הקישור למאמר המלא כאן

למאמר מקיף בעברית שנכתב ע"י המחלקה להערכה באוניברסיטה הפתוחה ע"י דר' נועם פישמן ודר' עינת נוטע-קורן לחצו כאן

 

x