אופי קבוע? התכונות האישיות שלנו יכולות להשתנות מקצה לקצה בטווח של שעות.

שיתוף

אופי קבוע? התכונות האישיות שלנו יכולות להשתנות מקצה לקצה בטווח של שעות.

 

מחקרים מראים שאנשים עשויים לחוות שונות עצומה בתכונות האישיות שלהם במהלך היום, כך שאם אתם ממהרים להחליט על תכונות אופי של מישהו (או של עצמכם), כדאי לכם להשהות את ההערכה הזו ולהתבונן על ההתנהגות לאורך זמן, ובהקשרים שונים.

זוהי תובנה חשובה לאנשי מקצוע שמנהלים, מנחים או מטפלים באנשים אחרים ו"מתייגים" אותם במודע או לא במודע על סמך ההתנהגויות שלהם באינטראקציות מסוימות.

רבים מאיתנו ממהרים לקבוע דעה על אישיות של אנשים על סמך ההתנהגויות שלהם, ולא נותנים מספיק מקום להבנה שהתנהגות מסוימת יכולה להיות חולפת ותלוית הקשר, וששינוי בנסיבות הקשר שלנו עם אותם אנשים, יאפשר לנו לצייר דמות אחרת לגמרי ממה שנדמה לנו.

על פי המחקרים שפורסמו לאחרונה במגזין "סיינטיפיק אמריקן", גם תכונות שנראות לנו בולטות מאוד (מוחצנות, מצפוניות, נרגנות, שמחה, חרדה), עשויות לא לייצג את האישיות האמיתית שלנו.

במערכות היחסים שלנו עם הסביבה שלנו, וגם במערכת היחסים שלנו עם עצמנו, חשוב שנבחין בין תופעות של הבעת רגש חולף לבין תכונות שנשארות קבועות בכל מצב, ולהבין שהשונות הזו משתנה לפי ההקשר של האינטראקציות בלנו ביום יום- בית, עבודה, משפחה, בילויים ועוד.

יתרה מכך, השפעה על הרגשות החולפים הללו, יכולה גם להשפיע לאורך זמן על התכונות שלנו, או לפחות לעזור לנו להבין את עצמנו יותר.

כך למשל, חוקרים בנו בשנים האחרונות אפליקציה לטלפון שמנחה אנשים חרדים להתמקד בדבר מהנה ברגע של חרדה- מחשבות על חבר או על משהו מצחיק או האזנה לשיר אהוב.

כאשר נבדקו תחושות האנשים הללו לאורך זמן, ניכרה ירידה ברמת הדאגה הכוללת שלהם, וכך הם גילו שמה שהיה נדמה לי להם כתכונה קבועה עשוי להשתנות בהתאם לוויסות הרגשות החולפים ביום יום.

דווקא אם נכיר בכך שחלק מהרגשות שלנו הם חולפים, חלקם רעים וחלקם טובים, נוכל ביתר קלות להגדיר לעצמנו מי אנחנו, ולמצוא לעצמנו דרכים להפוך לאנשים שהיינו רוצים להיות.

לכניסה למאמר לחצו כאן

 

 

x