איך אירועים משני חיים -  משפיעים על דפוסי העבודה שלנו

שיתוף

איך אירועים משני חיים –  משפיעים על דפוסי העבודה שלנו

 

אנחנו לא אותם אנשים שהיינו לפני שלושה חודשים, ואירועים משני חיים כפי שחווינו משפיעים על ההתפתחות האישית שלנו, האופי והתכונות שלנו וגם על דפוסי העבודה שלנו.

מחקרים מראים שאירועים משני חיים יעוררו תגובות שונות אצל אנשים שונים ובטווחי זמן שונים, ולכן לא כולנו נשתנה באותו אופן, ועדין מחקרים מזהים דפוסי שינוי עקביים יותר שמתרחשים אצלנו בעקבות אירוע דרמטי בחיים. כך למשל, הפיכתנו להורים גורמת לנו לפיתוח אישיות חברתית יותר.

מחקר מהחודשים האחרונים הראה שאירועים משנים חיים עשויים להשפיע במיוחד על דפוסי העבודה שלנו, אפילו יותר מתחומים אחרים בחיים, אך אופי השינוי תלוי בהתמשכות האירוע הקיצוני. לעיתים אם מדובר באירוע חד פעמי, הדפוסים החדשים לא יישמרו בהכרח לאורך זמן.

מהמחקרים השונים ניתן לזהות 4 דפוסי התנהגות בעבודה שעשויים להיות מושפעים מאירועים דרמטיים בחיים:

  1. קבלת החלטות- second opinion

החוקרת סוויני מאוניברסיטת פלורידה הראתה שאירועים שליליים משני חיים גורמים לנו לתהליך מעמיק יותר של בחינת אפשרויות תגובה לפני קבלת החלטה והערכת המשמעות של כל אפשרות. נראה שבתחומי חיים רבים, אירועים כאלו גורמים לנו להיות קצת יותר זהירים ומחושבים ולהתייעץ יותר, ככל הנראה כי אנחנו חשים שהחיים קצת יותר מורכבים ממה שהיה נדמה לנו לפני כן.

2. פרופורציה – לא מתרגשים מכל אתגר יומיומי

פרסום של האגודה הבריטית לפסיכולוגיה מסביר שאירועי חיים שליליים גורמים לנו לנקודת מבט אחרת ולתגובות שונות מול אתגרי היומיומיים.

הטלטלה ברווחה הפסיכולוגית שאנו חשים, משפיעה על הזהות ועל הביטחון שלנו ומביאה לגישה מאזנת יותר לאתגרים יומיומיים.

באופן טבעי, סדרי העדיפויות שלנו משתנים כאשר חוויות חיים משמעותיות מתרחשות מסביבנו.

 

3. מה שחשוב באמת – ממוקדים בעיקר

סקירות מחקריות מראות עד כמה תהליכים חיצוניים משפיעים על האופן שבו אנחנו מתייחסים לתוכן של התפקיד שלנו בעבודה. תהליכים כאלו גורמים לנו להבהיר לעצמנו את הדרישות המדויקות מאיתנו בעבודה, והמיקוד הזה מסייע לנו לצמיחה אישית טובה יותר. מסירות וריכוז בליבת העשייה שלנו מאפשרת לנו להשיג יותר יעדים ולחוש תחושת הישג. כך כשלפעמים, הטלטלה הקשה שאנו חווים מחוץ לעבודה, ממקדת אותנו בתוך העבודה ואפילו מסייעת לנו להתקדם נכון ובטוח יותר.

 

4. להיזכר למה אנחנו פה- מחדדים את הערך המוסף הייחודי שלנו

סקירה של חברת מקינזי בתקופת הקורונה מגלה שאירועי משבר עשויים לחזק את תחושת המטרה שלנו בעבודה, ולהפוך לעמידים יותר ומעורבים יותר בעשייה שלנו. אירועים משני חיים עשויים לחזק את הקשר והחיבור שלנו לעבודה (הם כמובן גם יכולים לגרום לאפקט הפוך).
הקשר הזה יאפשר לנו להיזכר מחדש מהו הערך המוסף הייחודי שלנו, להגביר את המחויבות ולהזכיר לעצמנו למה אנחנו הולכים לעבודה ואיזה מטרה אנחנו משיגים בארגון שלנו בעקבות זאת.

על השפעת אירועים משני חיים על התכונות שלנו קראו כאן

על קבלת החלטות בעקבות אירועים משני חיים קראו כאן

על השפעת אירועים משני חיים על גישה מאזנת יותר לאתגרים יומיומיים קראו כאן

על הקשר בין מיקוד בעבודה לשגשוג אישי קראו כאן

על האופן שבו משבר מחדד את תחושת המטרה שלנו העבודה קראו כאן

 

x