האם אנשים אינטליגנטים במיוחד הם מנהלים פחות טובים?

שיתוף

האם אנשים אינטליגנטים במיוחד הם מנהלים פחות טובים?

אנשים אינטליגנטים במיוחד נוטים להתקדם בעבודה שלהם ופעמים רבות נתפסים כמתאימים לתפקידים ניהוליים ומנהיגותיים. חכמה בעבודה משויכת פעמים רבות עם הצלחה ועם יכולות אישיות גבוהות.

ומה אומר המדע? מחקר שפורסם לאחרונה מצביע על תופעה הפוכה ומוכיח שעודף אינטליגנציה עלול להזיק לאפקטיביות של מנהלים.

חוקרים מאוניברסיטת לוזאן בחנו את ה- IQ של כמעט 400 מנהלים בדרג ביניים מ-30 ארגונים פרטיים במגוון סקטורים מקצועיים. החוקרים קיבלו גישה למשובים שקיבלו אותם מנהלים מהעמיתים שלהם, מהמנהלים שלהם ומהעובדים הכפופים להם. המשוב בחן תכונות ניהוליות כמו יכולת להסיר חסמים, לעורר השראה ועוד. במחקר התגלה כי דווקא אצל מנהלים בעלי IQ גבוה במיוחד נמצאו משובים נמוכים יותר מאשר אצל מנהלים פחות "חכמים".

מנהלים אלו דורגו לפעמים גם כמי שמפעילים שיטות ניהול מזיקות (כמו הימנעות מהתמודדויות). החוקרים מעריכים כי חלק מהסיבות לתופעות הללו נובעות מכך שמנהלים חכמים במיוחד נוטים להשתמש בשפה מורכבת ומתקשים לפשט מסרים או לחזות מה יהווה אתגר עבור העובדים שלהם.

אין להסיק מכך שכדאי שמנהלים לא יהיו אינטליגנטים. גם המחקר שאנו מציגים פה מראה יתרון למנהלים כאלו, אבל עד לגבול מסוים.

הלקח האמיתי מהמחקר הוא שאינטליגנציה גבוהה במיוחד לא משפרת בהכרח יכולות ניהול. לפעמים מי שיש לו יתרון דרמטי בתחום מסוים, מגיע כנראה גם עם כמה חסרונות לצד יתרונות אלו ולעיתים יש רע בלהיות "יותר מדי טוב" במשהו.

בנוסף, המחקר נותן תירוץ מצוין למנהלים שמקבלים משובים נמוכים מהעובדים שלהם, עכשיו הם יוכלו לומר לעצמם: "אני פשוט חכם מדי בשביל האנשים האלה" ☺

לכניסה לקישור לחצו כאן

x