על חינוך וחינוך דיגיטלי

שיתוף

העולם שלנו הופך מרגע לרגע לדיגיטלי יותר ויותר. רשתות חברתיות משתלטות על חיינו, האינטרנט הופך לסוג של יד ימין וכבר קשה לדמיין את החיים בלעדיו. אם פעם מחשב נתפס כרכוש לבעלי ממון בלבד, הרי שהיום כבר אין כמעט בתי אב ללא מחשב. הילדים היום יכולים ללמד את הוריהם, כמו גם את מוריהם מה זה גוגל והמתקדמים שביניהם אפילו יודעים קצת שפות תכנות כאלה ואחרות, והכל בלמידה עצמית ובהתנסות הכוללת ניסוי וטעייה. אם זה כך, מה קורה בבית הספר? כיצד מתרחש היום החינוך בעידן הדיגיטלי? האם בתי הספר יישרו קו או שהם משתרכים מאחור?

בניסיון להתחיל ליישר קו, הלך וגדל בשנתיים האחרונות (בארץ) הטרנד של – "כיתות חכמות", בהן לא עוד לוח וגיר כפי שלמדנו אנו אי אז בימים, אלא מחשב ומסך מיוחד המנסים ליצור חוויית לימוד אחרת, אינטראקטיבית. חווית הלימוד, כך מקווים כולם,  תיצור "מהפכה פדגוגית של ממש". מבקרי הכיתה החכמה טוענים כי המחשב והמצגת, כי עושים את העבודה בדיוק בהרבה פחות כסף. אך אין עוררין על כך שגם המצגת הולכת ותופסת נפח ונתח נרחב בלמידה.

פרופסור גבי סלומון, חתן פרס ישראל בחקר החינוך, אומר כי "כל זמן שמטרות החינוך הן עדיין שינון חומר הלימודים ו'הקאתו' במבחנים, כפי שאלה נקבעו באמצע המאה ה-19, המחשוב לא יכול להשפיע על דרכי ההוראה. המורים משתמשים במחשב כעוד אמצעי אחד העומד לרשותם, ולא כמשהו שיכול לפתח דרכי הוראה ולמידה חדשות. זה פשוט מחטיא את המטרה" (מתוך מאמר מי ילמד את דור העתיד? מאת אור קשתי, הארץ, ינואר 2010).

את השפעת המחשב על הלמידה ניתן לראות לאו דווקא בהסתת תכנים ללמידה עצמית בלומדות אינטראקטיביות, אלא דווקא בלמידה חברתית, המוכוונת למידת חקר ואיסוף מידע. המצדדים בלמידת החקר אומרים כי זמינות המידע יצרה כבר מהפכה לימודית עצומה: בעולם שבו אנשים פונים לוויקיפדיה על מנת לקבל מידע ופונים לפורומים על מנת לשפר את כישוריהם בתחומים שונים וללמד את עצמם כל דבר, שיטות הלימוד הישנות כבר לא מספיקות. כלומר, גבולות הלמידה התרחבו בהרבה, שלא לומר נעלמו ויכולים להתרחש בכל מקום ובכל זמן ולא רק בין קירות בית הספר, בשעות הלימודים.

בעולם, דווקא רואים סימנים של שינוי בתפקידו של המורה בעקבות השינויים הטכנולוגיים והטיה לכיוון למידה חברתית. המורה הופך להיות מאגד מידע, מסנן אותו ומסכם ונחשב כבר פחות כמומחה התוכן או האוטוריטה היחידה ללימוד התוכן. על המורה ועל בית הספר כעת, לעודד ולאפשר לימוד בפרויקטים נישתיים יותר, המותאמים לצרכיהם ולרצונותיהם של הלומדים.
בית הספר מבין כיום יותר ויותר, כי אינו יכול להישאר מאחור במהפכה הלימודית המתרחשת ברגעים אלה בעולם. מצד שני, תפקיד המורה לא נעלם, כי אם מקבל פרשנות חדשה. בית הספר עשוי בקלות יחסית להתאים את שיטות הלימוד בו ולהתאימן ללומד החדש המודע יותר לנעשה בעולם, לצרכיו וליכולות הלמידה שלו.

x