שעמום וחלימה בהקיץ מצוינים ללמידה איכותית ויצירתיות

שיתוף

שעמום וחלימה בהקיץ מצוינים ללמידה איכותית ויצירתיות

שעמום או חלימה בהקיץ הן תופעות חיוביות במסגרת תהליך הלמידה. אין הכוונה, חלילה, להציע כאן לאנשי למידה וההוראה לשעמם את הלומדים שלהם, אלא בעיקר להכווין אותם לחשיבות של הקצאת זמן בתהליך הלמידה לעיבוד אישי, להפוגה, למעבר לעולמות תוכן אחרים לגמרי, שיאפשרו ללומד "להתבשל" ולעבד את מה שהוא למד, בין אם במודע ובין אם לא.

חלימה בהקיץ משפרת למעשה את היכולת להתמקד ולתת תשומת לב. היא מהווה מנוחה הכרחית מהצרכים היומיומיים של מיקוד ותשומת לב ומאפשרת רפלקציה על מה שנלמד.

סריקות של מוח שבוצעו על נסיינים שהתבקשו רק לנוח ולהירגע, גילו שהמוח עושה הרבה פעולות בזמנים אלו שהן דוקא מאוד פעילות. זמני החלימה בהקיץ או השעמום מאפשרים לנו לשוטט בתכני העבר, לדמיין את העתיד, ולמעשה לבצע חזרתיות על התכנים והאינטרקציות שחווינו בזמן הלמידה.

לכן, תהליכי למידה התובעים תשומת לב מתמדת לא מאפשרים את הזמן הכל כך חשוב הזה. הצורך של הלומדים בגירויים רבים והצורך של המלמדים לספק ללומד חוויות רבות, עלולים להשכיח מאיתנו את החשיבות להותיר זמן לרטרוספקטיבה פנימית. למעשה, העדר זמן לחלימה בהקיץ ושוטטות חסרת משמעות של המוח שלנו, מגביר את הקושי שלנו להתרכז מחדש.

מחקר אחר שפורסם לאחרונה ב- BBC, ממש ממליץ להקצות "זמן שעמום". המחקר מציג הוכחות לפיהם שעמום הוא אחת הדרכים הטובות ביותר להבטיח יצירתיות. יש בשעמום איזשהו אילוץ מבורך שגורם לנו ליצור יותר, לדמיין יותר.

המשותף למחקרים השונים הוא ההבנה שדוקא מתוך שוטטות לא מוכוונת, מתוך פעילות אישית שקטה ורגועה יכולות לצמוח יכולות שלנו ללמידה, התמקדות, יצירתיות ותשומת לב.

אוגוסט נראה כמו חודש מצויין לסוג כזה של מנוחה, תנו למוח שלכם לשוטט ולהשתעמם קצת לקראת השנה החדשה.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x