איך לזכור כל דבר?

שיתוף

איך לזכור כל דבר?

אלוף תחרות הזיכרון האמריקאי מזה 4 שנים רצוף פרסם לאחרונה "טיפים של אלופים" על איך "לעבוד" על המוח כדי לזכור דברים שפשוט אי אפשר לזכור.

אז 4 טיפים שיכולים לעזור לכל מי שהולך לאיבוד בניסיון לזכור שמות של אנשים בפגישה רבת משתתפים, ימי הולדת של חברים בלי פייסבוק או תכנים טכניים לשינון לקראת מבחן כלשהו.

דימוי ויזואלי מוקצן
שימוש בתמונות "חזקות" שיש בהן משהו מוקצן הוא אפקטיבי במיוחד, הוא גורם לנו לחשוב על הדימוי בהרבה חושים, משהו שגורם לנו כמעט להרגיש ולהריח אותו.

ככל שהתמונה שנצייר לנו בראש יותר מוזרה, כך יש לה יותר סיכוי "להידבק" לזיכרון שלנו.

רוצים לזכור לקנות סוכר חום? דמיינו מפל של סוכר כזה שוטף עיר חוף כמו צונאמי או סופת חול, ולא תצאו מהסופר בלי לשכוח את הקנייה הזו.

שיוך זכרון למיקום מוכר
טריק נוסף הוא לשייך משהו שקשה לזכור עם משהו שהוא כבר מוכר. למשל, אם רוצים לזכור בע"פ את הסדר של כהונת נשיאי ישראל, אפשר לדמיין את הטיול השגרתי שאנחנו עושים ממילא בפארק או בדרך לעבודה ו"למקם" את הנשיאים הללו בדרך המוכרת, וכך "להדביק" ישן עם חדש ולהפוך את שניהם למוכרים. מצויין למקרים שצריך לזכור פריטים לפי סדר כלשהו.

לחתוך לחתיכות קטנות
חיתוך לחתיכות קטנות (chunking) הוא כלי מצויין לזכור משהו ארוך במיוחד. קשה לזכור מספר טלפון או לוחית רישוי עם 8-10 ספרות, אבל חלוקה למקבצים של שלישיות מאפשרת לזכור כל אחד מהם בנפרד.

לפגוש את הזכרון שוב ושוב
כפי שכתבנו הרבה בעבר, גם אצל אלופי הזיכרון, מה שעובד לאורך זמן זה לשלוף את הזכרון ולחזור עליו שוב ושוב. החזרות הרבות של התוכן מחזקות את הזיכרון ומבטיחות את האפשרות להשתמש בו ברגע האמת. כדאי לעשות זאת באופן מגוון ובהקשרים שונים.

ואולי הכי חשוב, לזכור מה לא צריך לזכור. בעולם המודרני אפשר לבצע "מיקור חוץ" לזכרונות שהם טכניים במהותם (למשל, לצלם איפה חנינו בקניון במקום לחפש טריקים איך לזכור את "קומה מינוס 2 פיל כחול טור 4").

ככל שנעמיס על עצמנו פחות תוכן טכני, "יתפנה" לנו מקום לחשוב על דברים חשובים יותר שמעסיקים אותנו.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x