איך לייצר תחושת פרסונליזציה בלמידה?

שיתוף

רוב אנשי ההדרכה יודעים כי לבחירת הגופן (Font) המתאים יש השפעה על הלמידה שתתרחש בלמידה עצמית מתוקשבת. למי שלא מודע לנושא, הנה תקציר: מומלץ לבחור בגופן Arial או כל גופן אחר שאינו גופן עם אותיות מעוגלות (Serif). ובכל זאת, שילוב גופן הנראה ככתב יד עשוי לתת ערך מוסף בלמידה עצמית. גופן הנראה ככתב יד יכול להסב את תשומת ליבו של הלומד לחלקים חשובים במסך (לא לכל המסך!) ולהוסיף ללומדה גוון אישי ופחות פורמלי, נוכל להשתמש בו כאשר אנחנו רוצים להעביר ללומד מידע אישי יותר (לדוג' בצורת פתקיות) או לתת לו מידע נוסף.

אז מתי כדאי לשלב פונט הנראה ככתב יד? להלן מס' טיפים מתי ואיך להשתמש בגופן כתב יד:

חידוש עשוי לתרום למחויבויות – לרוב הלומדות יש מראה גנרי ומוכר. אם תשלב גופן כתב יד עם מראה פחות מוכר, תוכל לקבל לומדה בעלת "אישיות" עצמאית.

תוספת של מגע אישי – גופן בכתב יד יכול ליצור אצל הלומד הרגשה שהמידע שניתן לו הוא אישי ונותן תחושה ללומד כאילו "הלומדה" פונה אליו ישירות באופן אישי .

במקום שחור, השתמש באפור כהה – בשילוב פונט בכתב יד, השתמש באפור כהה. זוהי אחת הדרכים "לרכך" את הדיו. השתמש בניגודים חזקים – השאיפה שגופן כתב היד יבלוט.

סובב מעט את הטקסט – אף פעם אל תציג את הטקסט במאוזן, אם תסובב מעט אותו הוא יראה טבעי יותר. מומלץ להוסיף לגופן כתב יד קו שנראה כאילו צויר ביד על מנת להקנות לגופן תחושה של כתב יד אמיתי.

יצירת ניגוד בין תוכן פורמלי ולא פורמלי – לדוגמא, הצגת התוכן השוטף והפורמאלי בלומדה בגופן רגיל וכאשר רוצים לשלב חומר פחות פורמאלי כמו טיפים בסגנון הידעת להציג אותו בפונט כתב יד.

שינוי הטון של הלומדה – ע"י שינוי סוג הגופן מגופן מסורתי לגופן בכתב יד, ניתן ליצור אות ויזואלית ללומד. לדוגמא, כאשר ארצה להציג סיפור מקרה (Case Study) אוכל להשתמש בגופן כתב יד על מנת לאותת ללומד שהטון של התוכן השתנה והפך אישי יותר ופחות גנרי.

יצירת תחושה של מיידיות – הבלטה של טקסט מסוים באמצעות גופן כתב יד נותנת תחושה של שינוי חשוב שנעשה ברגע האחרון. זה בהחלט גורם ללומד לשים לב לשינוי.

יישום של הטיפים הנ"ל ניתנים להמחשה בתמונה למטה. פונט כתב היד המייצג את התשובה לשאלה הוא בניגוד לטקסט של השאלה. הצבע האדום (בהמשך לטיפ: השתמש בניגודים חזקים) מסייע לתוכן הנכתב בגופן כתב יד לבלוט ביחס לשאר הטקסט.

התשובה בולטת והיא ככל הנראה הדבר הראשון שרוב הלומדים יתמקדו בו.

אז מה השורה התחתונה?
הוסיפו מימד אישי ללמידה המתוקשבת ע"י שימוש בגופן כתב יד. הניגוד בין הגופנים יסייע לך למקד את תשומת הלב למידע מרכזי וליצור סביבה אישית. בהצלחה!

למאמר המלא לחץ כאן.

x