המטבע היקר ביותר בקריירה שלנו הוא כמה טוב אנחנו לומדים

שיתוף

המטבע היקר ביותר בקריירה שלנו הוא כמה טוב אנחנו לומדים

 

המהירות והאיכות שבה נלמד דברים חדשים הופכת להיות הנכס הכי משמעותי בקריירה שלנו.

 

השינויים הצפויים בשנים הקרובות בתהליכי העבודה שלנו יחייבו את כולנו ללמוד הרבה ומהר כדי להתמודד היטב בעולם עם בינה חדשה.

 

הסופר והמרצה הידוע אדם גרנט מסביר שכשאנחנו משקיעים בלמידה, אנחנו לא רק נעשים מקצועיים יותר, אלא גם משפרים את כושר הלמידה שלנו וכך מחזקים את היכולת ללמוד טוב יותר דברים עתידיים.

 

לכן, הוא מגדיר את המיומנות הזו כ"מטבע הכי יקר ערך" בקריירה של כל אחת ואחד מאיתנו.

 

 

למידה מהירה ויעילה של משהו חדש תלויה בהרגלים ויכולות הלמידה שפיתחנו לאורך השנים ובידע שצברנו עד כה. ככל שנתנסה ביותר הזדמנויות למידה, כך נשתכלל ביכולת שלנו ללמוד משהו חדש.

 

 

אז איך שומרים על כושר מקצועי ומשכללים את היכולת שלנו להתמודד עם משימה מחשבתית חדשה?

 

הנה 4 דרכים להבטיח זאת בלי להתחייב לתהליכי למידה פורמליים או תובעניים.

 

 

  1. משימות מתיחה – stretch assignments

 

משימת מתיחה- stretch assignment, היא פרויקט או אתגר שהם מעבר לרמת הידע והמיומנות הקיימת שלנו.
משימות כאלו משמשות אותנו כדי "למתוח" אותנו מבחינה התפתחותית על ידי הצבה מכוונת בסיטואציה מאתגרת שמחייבת אותנו ללמוד ולצמוח באופן מעשי ואמיתי.
מומלץ לכל אחד מאיתנו להזמין כמה משימות כאלו לאורך השנה ובעצם "להכריח" אותנו להימתח למחוזות חדשים.

 2. התבוננות על אחרים

היכולת להיכנס לנעלי אחרים ולראות את זווית מבטם נחשבת לתהליך למידה מפרה ומקדם במיוחד כי היא מספקת שיקוף מהיר גם עלינו (מה אני הייתי עושה בסיטואציה הזו, האם התגובה שלי היתה שונה וכד').
אנחנו נמצאים זמן רב עם עמיתים בעבודה, חלקם קבועים וחלקם משתנים ולא תמיד עוסקים באופן אקטיבי בניתוח של מה אפשר ללמוד מהם.

בכך אנו מחמיצים הזדמנות משמעותית לצמיחה.
כדאי לכולנו להפוך כל מפגש עבודה למפגש למידה סמוי שבו אנחנו מציבים לעצמנו יעד ללמוד משהו חדש על עצמנו דרך התנהגות של מישהו אחר.

3. מקצועות משיקים

כדי ללמוד משהו חדש, לפעמים לא כדאי להתכנס עמוק מדי בתפקיד הקיים ולא רחוק מדי בתפקיד אחר לגמרי, אלא לחפש דווקא תחומי דעת שמשיקים לעולמות בהם אנו מתעסקים (מכונה לעיתים גם cross training) .
אם אני בתחום של עיצוב גראפי כדאי להכיר את עולם חווית המשתמש, אם אני מורה או בתחום ההדרכה, כדאי להכיר את עולמות האימון, ואם אני מומחה בניתוח נתונים כדאי להכיר את עולמות הויזואליזציה של דאטה.
איתור השכנים הקרובים למקצוע הקיים שלנו יאפשר לנו ולהתחיל "להתיידד" איתם ולהתפתח.

 4. בזמן שעשיתי משהו אחר

הלחץ ללמוד ולקדם את נכסי הקריירה שלנו עלול לגרום לתוצאה הפוכה שבה אנחנו נמנעים וחוששים מהתמודדות כזו, בדיוק כמו המנוי לחדר כושר שאנחנו לא מנצלים.
לכן, למרות שמומלץ להקצות לעצמנו זמן קבוע ללמידה כל שבוע, רבים מאיתנו יפתחו תסכול על הכישלון להכריז על הרגל חדש ואז לא לעמוד בו.
לעומת זאת, למידה שמתרחשת בכל מיני זמנים פנויים או "מתים" בהם אנו עושים משהו אחר, יכולה לייצר לנו רגעים מפתיעים ומתגמלים של התפתחות בלי להרגיש שנדרשנו למחויבות רבה.
אז מה עושים?
מארגנים מאגר של תכני למידה שמעניינים אותנו בכל תחום (פודקסטים, סרטונים, מאמרים קצרים, קבוצות דיון ברשתות וכד') וקוטפים משם פריטים לצריכה בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית, בתור למספרה, כשמחכים למישהו שמאחר לנו או בזמן הטיול עם הכלב.
כך, נלמד כמעט בלי להרגיש ולא מתוך מקום של מסגרת קשוחה שתרתיע אותנו, שלא לדבר על הסיפוק מכך שניהלנו את הזמן שלנו באופן יעיל.

.

קראו עוד על cross training  כאן, על stretch assignments כאן ועל הכוח שהתבוננות על אחרים כאן

x