אסטרטגיה לפתרון בעיות שהמוח תמיד מפספס - במקום להוסיף מאפיינים ורעיונות, להפחית אותם

שיתוף

אסטרטגיה לפתרון בעיות שהמוח תמיד מפספס – במקום להוסיף מאפיינים ורעיונות, להפחית אותם

רוצים להיות יצירתיים ולפתור בעיות מורכבות? במגזין של Scientific American מציעים טיפ מפתיע שהמוח שלנו נוטה להחמיץ – להוריד מאפיינים או מרכיבים של הפתרון במקום להוסיף כאלו.

מחקר מאוניברסיטת וירג'יניה חשף שכדי לפתור בעיה או לחשוב באופן יצירתי אנו נוטים להוסיף עוד ועוד רעיונות ומאפיינים לשיפור המצב, במקום להפחית מרכיבים מהמשוואה.

החוקרים הוכיחו בסדרת מחקרים שאנשים שהתמודדו עם בעיות חשיבה מסוגים שונים, או היו צריכים להציע הצעות לשיפור בסוגיה כלשהו, העדיפו להוסיף רעיונות במקום לבטל פרקטיקות קיימות.

נראה שחשיבה שבה מפחיתים או מבטלים שגרות וסדירויות קיימות דורשת מאיתנו יותר מאמץ מאשר חשיבה בה מוסיפים עוד ועוד רעיונות כדי לשפר משהו, זאת גם במקרים שבהם ברור שההפחתה היא זו שתהפוך את הבעיה לפשוטה יותר.

המחקר שפורסם אך לפני שבועיים מגיע בעיתוי מעניין, שבו אנו חוזרים לשגרה לאחר תקופת משבר ארוכה, וצריכים לנצל את ההזדמנות לראות האם הגיע זמן להיפרד ולבטל דפוסים שהורגלנו בהם לאורך שנים.

נראה שיותר קל לנו להוסיף רעיונות חדשים מאשר להיפרד מהרעיוניות הקיימים, אפילו אם חווינו הפוגה ארוכה שאפשרה לנו לבחון את הנחות היסוד שלנו .

לכניסה לקישור לחצו כאן

x