זהירות! למידה קצרה מדי על משהו גורמת לעודף בטחון עצמי

שיתוף

זהירות! למידה קצרה מדי על משהו גורמת לעודף בטחון עצמי

מי שמתחילים בביצוע של משימות חדשות שלמדו לאחרונה עשויים להיות מודעים לגמרי וזהירים לגבי מה שהם לא יודעים, אך מחקרים מצביעים על כך שתחושת הזהירות עוברת מהר מדי.

מחקר שהתמקד ביכולת של אנשים לחזות את העתיד לאור רמזים מהסביבה, גילה את תופעת "בועת המתחילים" שיוצרת תחושה כוזבת של כשירות.

במחקר, שפורסם במגזין של אוניברסיטת הרווארד, התברר שאנשים למדו באופן איטי והדרגתי להתמודד עם המשימה והשתפרו בה לאורך הדרך. אך לביטחון העצמי שלהם היה מסע אחר, מהיר יותר.

בכל התנסות, התבקשו המשתתפים במחקר לציין עד כמה הם חושבים שהם היו מדויקים באבחנות שלהם.

הלומדים התחילו צנוע.

הם פתחו עם מחשבה שהם צודקים ב- 50% מהמקרים, כאשר רמת הדיוק שלהם היתה 55%.

אבל, לאחר כמה ניסיונות, הם העריכו את רמת הדיוק שלהם ב- 73% למרות שלא התקרבו אפילו ל- 60% דיוק.

רק העמקה משמעותית יותר בידע הפחיתה את עודף הביטחון.

ההתנסות הממושכת מזמנת ללומדים מצבים חדשים ומורכבים יותר בהם הם מגלים שהתחזית הראשונית שלהם שגויה לעיתים ולומדים מכך.

גם בעולם האמיתי ניתן לזהות דפוסים כאלו. מחקר שבחן את התנהלותם של רופאים ושל טייסים גילה שהם מבצעים מעט טעויות בהתנסויות הראשוניות שלהם, ודוקא לאחר תקופה ראשונית הם מתחילים להגביר טעויות.

סקר שנערך על ידי האגודה האמריקאית למכללות ואוניברסיטאות גילה פער גדול בין רמת היכולות שעובדים צעירים העריכו את עצמם לבין ההערכה שקיבלו מהמנהלים שלהם. 66% מהם אמרו שיש להם חשיבה ביקורתית גבוהה, 65% הגדירו את עצמם כבעלי יכולות גבוהות בהבעה הכתב, 64% אמרו שהם כשירים לעבודה בצוות. רק 40% מהמעסיקים שהחלו להעסיק את אותם צעירים הסכימו עם אמירות אלו.

גם במקרה זה, הסטודנטים חשבו שהם מתקדמים הרבה יותר בעקומת הלמידה שלהם לעומת המעסיקים החדשים שלהם.

אם כך, לא פשוט להיות לומד מתחיל במשהו. למעשה מדובר בקושי כפול. לא רק שצריך להתאמץ ללמוד, אלא גם לשמור על עצמך כנגד האשליה שכבר סיימת ללמוד.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x