כיצד מדעי המוח יכולים לסייע לך לחשוב יותר אסטרטגי?

שיתוף


כיצד מדעי המוח יכולים לסייע לך לחשוב יותר אסטרטגי?

חוקרי מוח ופסיכולוגים בוחנים מה קורה למנהלים ברגעים של קבלת החלטות ומזהים 2 סוגים של פעילות מוחית המכונים "שביל נמוך" ו"שביל גבוה" (low road ו- high road).

השביל הנמוך מייצג החלטות טקטיות שאנו מקבלים מהר וביעילות, תוך העדפה להחלטות שיתנו מענה לרצון שלנו ולרצון של הסביבה שלנו.

השביל הגבוה נועד להחלטות ארוכות טווח, שם כדאי לקבל החלטות אסטרטגיות אך מנהלים רבים נמנעים מכך ורק אם יבצעו אימונים מכוונים יוכלו לפתח הרגלים שישפרו מאוד את ההחלטות הניהוליות שלהם.

השביל הנמוך הוא נוח יותר, ורובנו נוטים להעדיף אותו כי הוא מספק תגמול מהיר.

בשביל הגבוה אנחנו משתמשים פחות אבל אם נתעקש "לטייל" שם יותר נחזק את הקשרים שיאפשרו לנו לקבל החלטות אסטרטגיות יותר.

🛣 מה קורה בשביל הנמוך?

השביל הזה נועד לקבלת החלטות של אתגרים יומיומיים, הבטחות שצריך לקיים, בעיות שצריך לפתור, מצבים שצריך לנהל ומבחנים שצריך לעבור.

התנהלות בשביל הנמוך נועדה לתת מענה מהיר לאתגרים האלו ומנהלים רבים נוקטים בפתרונות של השביל הזה, כי הוא משיא ערך מיידי ולכן יש לו חוזקה רגשית.

אבל, מי שמרבה לנוע על השביל הנמוך מפספס חשיבה אסטרטגית יותר ומחמיץ אפשרויות לחלץ תובנות ארוכות טווח ומשמעותיות יותר.

🛣 מה קורה בשביל הגבוה?

תנועה בשביל הגבוה דורשת מאיתנו להקשיב לקול הפנימי שלנו, שלא נועד לתת מענה לרצונות, לצרכים ולהצלחה המיידית שלנו אלא דורש מאיתנו להיות צופים של עצמנו ולבחון כיצד הפעולות שלנו נתפסות על ידי הסביבה בראייה רחבה ומקיפה יותר.

שאלות שאנחנו שואלים את עצמנו במצב כזה מכוונות גם לעתיד הרחוק יותר, מה אחרים חושבים על הסיטואציה, מהם יהיה הצעד הבא שלהם? מה יהיה הצעד שלי בעקבות הצעד שלהם? אילו עוד זוויות מבט קיימות על הסיטואציה.

החשיבה בשביל הגבוה היא פחות מוחשית והחשיבות בה היא עצם שאילת השאלות ויצירת ספק לגבי משהו.

התמדה בחשיבה הזו פותח לנו נתיבי חשיבה חדשים ועשירים יותר ומאפיינת מאוד מנהלים אסטרטגיים.

🛣 כיצד מפתחים ומתרגלים לחשיבה על השביל הגבוה?

מגבירים את הדימויים המנטליים של האנשים שמסביבנו, חושבים יותר לעומק על הדמויות שלהם, כאילו הם היו דמויות ברומן או בסרט, מה מניע אותם? על מה הם באמת חושבים? מה חשוב להם?

לצד פיתוח של דימויים מנטליים, ממליצים החוקרים למי שמבקש לנוע יותר על השביל הגבוה, לתרגל קשיבות (Mindfulness).

מדובר בתהליך חשיבה דמוי מדיטציה המבקש מאיתנו להתמקד ולתת את כל תשומת הלב שלנו לנשימה שלנו ולא לאפשר לעצמנו "לברוח" למחשבות על אתגרי היומיום.

סריקות מוח שמבוצעות על אנשים המתרגלים קשיבות יכולות להראות באופן ברור את התנועה על השביל הגבוה, לעומת תנועה על השביל הנמוך ברגע שהחשיבה חוזרת להיות לענייני יומיום.

חוקרי המוח והפסיכולוגים העוסקים בתחום מניחים שרוב המנהלים והמנהיגים נוטים להעדיף את הפעילות של השביל הנמוך, וכתוצאה מכך הם שוחקים את עצמם לאורך השנים, מוסיפים לעצמם לחץ ותחושה קבועה של כיבוי שריפות.

תנועה לעבר חשיבה על השביל הגבוה לא מתרחשת ברגע, ולמעשה דורשת לא מעט אימון ומאמץ, אבל עשויה להיות משתלמת מאוד לאורך זמן.

היא מגבירה את הדיאלוג הפנימי שלנו, מאפשרת לנו לנוע צעד אחורה ולהסתכל על מצבים באופן רחב יותר ולקבל החלטות חכמות יותר.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x