5 דרכים להילחם בהטיה לא מודעת

שיתוף

הטיה בלתי מודעת היא כל כך חזקה, שלא חשוב כמה מישהו חכם, מלומד או מנוסה, כולנו מבצעים בגללה שגיאות קשות. אחת התוצאות של הטיה במקומות העבודה מתרחשת כשאנחנו מעדיפים אנשים שנראים, מדברים או מתנהגים כמונו.
ההטיה הלא מודעת היא תוצאת לוואי של אירוע חיובי, והוא קיצורי הדרך שאנו משתמשים בהם כדי לקבל החלטות. אנו כה מהירים בקבלת החלטות, שמספיק שמישהו מזכיר לנו את איך שהיינו פעם – ונייחס לו תכונות שכלל לא קיימות אצלו. או שהאופן בו אדם מתלבש או מדבר גורם לנו להסיק לגביו מסקנות נוספות מבלי שיש לכך כל הוכחה.

אז איך נלחמים בהטיה לא מודעת? הנה 5 דברים שאפשר לעשות:
1. הכי חשוב, לא לפתח תחושה של חסינות מהטיה ("אני מנוסה, אין אצלי את השטויות האלו של החלטות לא רציונליות"). להיות מודעים שההטיה קיימת אצל כ-ו-ל-נ-ו, ולכן כדאי לשוחח עליה ולהכיר בה.

2. לחץ ועייפות מגבירים את הסיכוי לקבל החלטות תחת הטיה לא מודעת. אם מודעים לעייפות כזו, כדאי להימנע מקבלת החלטות באותו שלב.

3. לא לקבל החלטות מהירות באותו יום. ללכת לישון על זה. קיצורי הדרך של המוח שמביאים אותנו להחלטות מהירות מגיעים מסיבות הישרדותיות ונועדו להגן עלינו. אבל בעידן המודרני אין בכך צורך. פעמים רבות מנהלים מקבלים החלטות מהירות, למרות שיכלו לתת לעצמם עוד קצת זמן למחשבה, איסוף נתונים ועיבוד.

4. לקבל החלטות תוך התייעצות או חשיפה של דעות מגוונות וריבוי נקודות מבט, בעיקר של אנשים שהם לא כמוך.

5. עומדים לקבל החלטה? כדאי להגיד לעצמך בקול רם, מהן העדויות וההוכחות שתומכות בהחלטה הזו. כך גבר הסיכוי לדיון רציונלי לא מוטה.

לכניסה לקישור לחצו כאן

x