איך לספר סיפור שזוכרים?

שיתוף

המוח האנושי ערני יותר, מבין יותר וזוכר יותר כאשר תוכן "מוגש" כסיפור.. מומחים מתייחסים לסיפור כאל "פריט תוכן בעל זכויות יתר" ביכולת שלו להישמר בזכרון לעומת אפשרויות אחרות להגשת תוכן. ולא הכדי כולנו יודעים כמה חשוב "לספר את הסיפור"

מודל ה-CCCC של של פרופ' דניאל ווילנגהם מאוניברסיטת וירג'יניה יכול לספק את מה שצריך כדי לספר שיפור שיזכרו אותו.
על פי המודל לכל סיפור יש את "ארבעת ה- C " , ואם נקפיד עליהם נוכל להבטיח ערנות ועניין בתהליכי הלמידה אפילו אם לא נצא בהכרזות שמדובר בסיפור.
Causality – סיבתיות:
בניית רצף אירועים הקשורים זה לזה באופן סיבתי, העניין שלנו נוצר כאשר אנחנו רואים שמשהו גורם למשהו. המשפט "ראיתי את מיטל, יצאתי מהבית" אינו דוגמה לרצף אירועים נסיבתי. המשפט "ראיתי את מיטל, אהבת חיי הנכזבת, ויצאתי מהבית" גורם לנו להניח שיש קשר בין התחושות למיטל לבין היציאה מהבית וכך נוצרת סיבתיות המעוררת את העניין וההתעסקות המחשבתית סביב הנושא. קיומה של הסיבתיות עוזרת מאוד גם לזכרון של פרטי הסיפור. מאחר ודבר הוביל לדבר, אם נזכור את תחילת הסיפור, סיכוי מצויין שנזכור את המשכו מאחר וכל חלק הוא רמז לחלק שבא אחריו.
Conflict – קונפליקט
בכל טקסט יש איזשהי מטרה שצריך להגיע אליה, אולם בסיפור ההגעה אל המטרה אינה פשוטה. הקונפליקט הוא המחסום להשגת המטרה ובכל סיפור צריך להיות איזשהו מחסום או קושי כזה. המאמץ בהשגת המטרה הוא לב העניין שלנו בסיפורים. חשבו על סרט שאתם אוהבים ועד כמה הוא היה מתקצר אם לא היו מחסומים להשגת המטרות בעלילה.

Complication – תסבוכת
יצירת קושי היא מעין בעיית משנה שנוצרת בדרך אל המטרה. סיפור מחייב לא רק קונפליקט כללי בדרך להשגת המטרה אלא מורכביות וקשיים שנוצרים לאורך הדרך, כלומר סדרה של מחסומי משנה המייצרים תסבוכת.

Character – דמות
סיפורים מבוססים על דמות או דמויות שסביבן מתרחשת העלילה. הם אלו ששואפים למטרה מסויימת ומתמודדים עם קונפליקטים ומורכבויות בדרך אל אותה מטרה. הדמות בסיפור היא בדרך כלל מעניינת ו"חזקה" לא בגלל משהו שמספרים לה אלא בגלל האופן שבו מציגים את הפעולות שלה. הדמות בסיפור מבצעת פעולות ואנו למדים על אופיה דרך הפעולות שלו ולא דרך תיאורים אודותיה. הפרשנות של הפעולות והמסקנות מתוכן על אופי הדמות מסקרנות אותנו וגורמות לנו להיות מעורבים בהתרחשויות בסיפור.

לגירסה מפורטת יותר של המאמר כנסו כאן

x